Nabídka programu

 

MÁTOVÝM MAROKEM

chuť přeslazeného mátového čaje, červená země, ještě původní arabské mediny, v noci studená poušť a ve dne žhavé saharské slunce a zasněžené vrcholky Vysokého Atlasu. To vše při fotografiích východní části Maghrebu. 

POHOSTINNÝM ÍRÁNEM

pohodové putování s šátkem na hlavě po zemi v „ose zla“. Po trase mezi Teheránem, Kaspickým mořem, Hamadánem, Širázem a Yazdem jsme potkávali jen pohostinné lidi, neuvěřitelně krásnou architekturu a poznali, jak důsledná může být teokratická diktatura.

POUŠTÍ A PRACHEM BLÍZKÉHO VÝCHODU

těšili jsme se do Jordánska a Sýrie se báli, nakonec bylo ale vše úplně jinak. Povídání a fotografie z míst, kudy kráčel Mojžíš, apoštolové či Lawrence z Arábie a nebo dnes stojí tanky Abbásovi armády. Mrtvé moře, Petra, Wádí Rum, Damašek, Hama či Palmýra … .

TURECKEM VE ZNAMENÍ PŮLMĚSÍCE

od Istanbulu ke Kayseri, od Göreme k Levadskému moři, po stopách apoštola Pavla. Od nížin po sopky, od křesťanství po islám a od čaje k baklavě. To nejhezčí ze západní části země na dvou světadílech, deroucí se do Evropské unie.

TUNISKÝM MAGHREBEM

vzpomínky na putování po západní části severoafrického Maghrebu. Země, kam většina Čechů míří pouze k moři , disponuje krásnou pouští, římskými památkami, muslimskými medinami a pohostinnými lidmi.

TROPICKÝM RÁJEM SRÍ LANKA

putování s batohem na zádech zemí slonů, koření a hlavně milých úsměvů. Ostrov omílaný Indickým oceánem, ukrývající buddhistické i hinduistické památky nadchne plážemi, čajovými plantážemi a neuvěřitelným množstvím volně žijící zvěře. Ostrov, jež byl těžce zasažen vlnou tsunami v prosinci 2004.

PEVNINSKOU I OSTROVNÍ MALAJSIÍ

malajský tygr asijské ekonomiky má spoustu tváří. Lidé všech náboženství žijí na jihu Malajského poloostrova v nejvyšší civilizaci, zatímco obyvatelé Bornea žijí často ještě v primitivních obydlích. Fotografie z Malajského ostrova, Singaporu, Bornea a Bruneie.

POVODÍM MEKONGU

 Thajsko, Laos, Kambodža. Dvouměsíční putování mezi buddhistickými svatyněmi, talíři lahodného jídla a usměvavými lidmi. To vše ve společnosti asijského veletoku Mekongu, řeky, která je alfou a omegou žití všech lidí kolem. Ve fotoputování nebudou chybět ani záběry z thajského plážového ráje.

INDICKÁ SVATÁ MĚSTA

Váránasí, Pushkar, Hampi, Gokarna a ještě něco navíc z putování po severu i jihu země na „jiné planetě“ jménem Indie. Povídaní a fotografie o tom, jak jsem přežila a hlavně si i nakonec užila Indii a jak na ni den co den musím myslet.

TAJUPLNÝM ZÁPADNÍM BALKÁNEM

Černá Hora, Kosovo, Albánie a Makedonie. Historie a současnost. Islám, pravoslaví, katolictví. Krevní msta a pohostinnost při putování po západním Balkánu s příchutí červeného vína Vranace či ohridské ryby koránu.

PORTUGALSKEM A ANDALUSIÍ

Jak se žije na jihozápadním cípu Evropy? Na cestě po Iberském poloostrově po trase Madrid, Porto, podél Atlantického oceánu až po Algarve a odtud k návštěvě tří perel Andalusie Cordobě, Grenadě až do Sevilly.

KŘIŽÁCKÝM STŘEDOMOŘÍM

Kypr, Rhodos a Malta, tři ostrovy s křižáckou minulostí utopené v blankytných vodách Středozemního moře, výborném víně a úžasném jídle. To vše v dokonalé harmonii s římskými památkami , národními parky a zapomenutými plážemi.

KORSICKÉ PUTOVÁNÍ

Fotografie a povídání z cesty kolem tohoto středomořského Napoleonova hornatého ostrova. Středověká města, hory, vodopády, rozeklané pobřeží, strážné věže a středomořská atmosféra uprostřed makije. 

KUBA – PŘIPOMÍNKA DOB (NE)DÁVNO MINULÝCH

Fotografie a povídání o zemi s krásnou přírodou, mořem, hudbou  a architekturou, ale s chudými lidmi s hořkosladkými úsměvy ve tváři. Zpráva z cesty, jež nás vrátila do atmosféry země, kde jsme ještě nedávno žili.  

AMERICKÉ NÁRODNÍ PARKY

Průřez fotografiemi z nejzajímavějších národních parků v USA nasbírané během několika let na cestách od Floridy až po Hawaii. Co všechno lze zažít při cestování po této turistice a poznávání  zaslíbené země, kde lze ještě dnes najít opuštěná místa?

TO NEJLEPŠÍ Z IRSKA

Povídání nad fotografiemi ze „Zeleného ostrova“ nacházejícím se na samém konci Evropy. Národní parky, panská sídla, moře a skály měnící vlny Atlantiku v bílou pěnu. To vše na pozadí irské whisky a černého moku Guinness.

PŘECHOD SKOTSKÉ VYSOČINY

WEST HIGHLAND WAY – jedna z nejstarších dálkových tras na území Velké Británie. Téměř 170 km v nohách, věčně navlhlé oblečení a společnost muchniček. To je dobrodružství ve Skotské vysočině doplněné o výstup na nejvyšší horu Spojeného království Ben Nevis.

APULIE – PERLA JIŽNÍ ITÁLIE

Lety neprávem opomíjený „podpatek italské boty“. Kouzelná starověká městečka, olivové háje, louky rozkvetlé vlčím mákem a blankytné moře. To vše doplněné modrým mořem a vynikající italskou kuchyní. To vše je italská Apulie.

 

 

 

 

 

Kontakt

Ing. Vladimíra Svitáková Praha 4
+ 420 608 706 982 vladimira.svitakova@seznam.cz